Јуфки со блитва и морски плодови

0
359

Состојки:

Јуфки

1 китка блитва

1 млад лук

Мешавина од морски плодови (по можност во маринада од маслиново масло и сок од лимон)

1 црвена и 1 зелена пиперка

Маслиново масло

Сол

Приготвување:

  1. Сварете ги јуфките во солена вода.
  2. Во тенџере загрејте го маслиновото масло и ставете ги исечканото младо лукче и исечканата блитва. Додадете многу малку вода и динстајте најмногу пет минути. Потоа додадете ги сварените јуфки.
  3. Сервирајте со мешавина од морски плодови во маринада и свежи пиперки исечкани на тркалца.