Кајгана со млад кромид и тиквички

Тиквичките се многу добар извор на калиум и манган, а токму сега е вистинскиот период за нив

0
449

Состојки:

3 jajца

1/2 шолја рендани тиквички

2 исечкани млади кромитчиња

1 лажица маслиново масло

Сол, црн пипер

Приготвување:

  1. Загрејте го маслото во тавче, додадете го кримитчето и динстајте околу 3 минути. Додадете ги тиквичките, зачинете и динстајте околу 10 минути.
  2. Додадете ги јајцата, добро измешајте и продолжете да динстате 3 до 4 минути. Тргнете од оган и послужете со препечено лепче.