Како да направите чоколадно вино

0
355

Состојки:

1,5 шолја млеко

1 шолја од вашето омилено црвено вино

1/3 шолја исечканпо црно чоколадо

За украс по желба можете да додадете шлаг

Приготвување:

  1. Во сад со долга дршка ставете ги млекото и чоколадото и мешајте додека чоколадото не се стопи и не се соедини со млекото на тивок оган.
  2. Кога ќе добиете густо чоколадно млеко, додадете во садот вино и повторно загрејте го пијалокот.
  3. Ставете од чоколадното вино во чаши или шолји, додадете ако сакате и изматен шлаг и уживајте!