Како да направите ледено кафе на 5 различни начини (ВИДЕО)

0
232

Еве 5 забавни начини за да го направите вашето омилено ледено кафе ова лето.

1. Слатко, кондензирано млеко

Слатката, измешана текстура на конзервирано засладено кондензирано млеко е совршена работа за вашето ледено кафе. Започнете со вашето црно кафе, а потоа додадете го кондензираното млеко за богат, сладок вкус на кафето.

  1. Едноставен сируп

Можеби мислите дека едноставниот сируп е само за алкохолни пијалоци, но исто така можете да го користите во вашето кафе за да додадете сладост без користење на шеќер или крем во кафето. И, најдобро од сè, навистина е лесно да се направи.

Додајте еден дел од шеќерот и еден дел од водата во тенџере што е на средна температура на шпоретот, додека не се раствори шеќерот. За малку повеќе вкус, додадете малку ванила, кокос – или нешто друго по ваш вкус.

Исцедете го сирупот за да имате само течност и истурете право во вашето црно кафе.

  1. Кафе во коцки

За овој интересен кафе пијалак се користат коцки мраз направени од кафе и чоколаден сируп. Веќе звучи вкусно.

Измешајте го кафето со чоколаден сируп, истурете ја смесата во калапи за коцки за мраз и замрзнете го. Потоа, кога е време за кафе, едноставно ги ставате коцки мраз во шолја и ги преливате со млеко. Бум! Инстант мока лате.

  1. Кафе со ванила

Барате нешто малку побогато од вашето обично секојдневно кафе? Па, овој сладолед од ванила е кофеинскиот десерт за кој сте сонувале.

Се што треба да направите е да истурите малку топло кафе во неколку топки од сладолед од ванила и добивате вкусен и богат леден напиток од кафе.

  1. Смути со кафе за појадок

Ако сакате да уживате во пијалок за појадок, еве го вистинскиот начин.

Измешајте малку мраз, кафе, банана, јогурт и чоколаден протеин во прав. Крајниот резултат? Одличен почеток на денот со појадок и кафе во едно превкусно смути.