Како да направите совршени кнедли за супа

0
1492

Состојки:

100 г гриз

50 г путер или маслиново масло

1 јајце

Сол, бибер, морско оревче

Приготвување:

  1. Помешајте ги сите состојки и веднаш, со помош на две лажички обликувајте кнедли и ставајте ги во зовриена супа. Супата не смее да врие толку за да се прелева.
  2. Поклопете ја супата и оставете ја да се вари полека околу 20 минути, а потоа исклучете ја ринглата и оставете ја уште 10 минути.

 

Совет: Важно е од смесата веднаш да ги направите кнедлите затоа што со стоењето кнедлите ќе се распаднат.