Како да спречите инфаркт за 30 секунди?

Дали знаете што треба да правите доколку се најдете во ситуација некој во вашето семејство ненадејно да го заболат градите или дури да има навестување на срцев удар?

0
3389

Доколку некого во ваша близина наеднаш го стегнат градите и се сомневате дека е тоа навестување за срцев удар, секако дека треба веднаш да повикате брза помош, но што да правите тие 15-тина минути додека таа да пристигне?

Верувале или не, може да ви помогне една состојка која сигурно ја имате во вашата кујна.

Алтернативната медицина е во сѐ поголем пораст, а повеќето луѓе не се ни свесни дека оваа едноставна, но моќна состојка може да го запре срцевиот удар за само 30-60 секунди. Таа моќна состојка е лутата пиперка.

Оваа тајна ја открил Џон Кристофер, популарен билкар и стручњак за алтернативна медицина. Тестирајќи други 50 билни формули тој открил дека лутата пиперка е најефикасна формула за спречување на инфаркт.

Имено, лутата пиперка е богата со касаицин, изобилува со витамини Ц, Б6, Е и калиум и други благотворни состојки.

Доколку некој одненадеж доживее срцев удар а е се уште при свест, треба да му се даде чаша вода помешана со лажичка здробена лута пиперка. Ако е личноста во несвесна состојба, ставете и неколку капки под јазикот. Со ова ќе се зголеми бројот на отчукувања на срцето, а ќе се подобри и циркулацијата на крвта во телото.

Тие неколку минути можат да бидат скапоцени, па дури и да го ублажат нападот барем додека не стигне брзата помош.

Освен ова, лутото пиперче е и одличен афродизијак, но лекува и ќелавост!