Ќофтиња од јаболкa

0
1839

Состојки:
450 гр цврсти јаболка, изрендани
1 лажица сок од лимон
6 лажици сенаменско брашно
1 лажица шеќер
¼ лажичка цимет
1 лажичка пециво
2 јајца
путер
павлака или крем

Приготвување:
1. Исцедете ги јаболката откако ќе ги изрендате. Потоа измешајте ги со сокот од лимон.

2. Измешајте ги брашното, шеќерот, циметот и пецивото со јаболкaтa.

3. Загрејте го путерот во тава, направете ќофтиња од јаболките и испржете ги, 3-5 минути.

4. За карамел сос од јаболки: Водата што се исцедила од јаболката оставете ја да врие додека не се намали на половина. Во неа додајте 3 лажици шеќер и варете додека добие златна боја. Потоа додајте 1 лажица путер, ¼ лажица течна павлака и малку сол. Варете уште 1 минута и тргнете го на страна. Служете го пржените ќофтиња од јаболкa.