Колач со брусница и со портокал

0
895

Состојки:
¼ шолја путер, стопен
2 шолји сенаменско брашно
½ шолја кафен шеќер
¼ шолја бел шеќер
1 ½ лажичка пециво
½ лажичка сода бикарбона
1 лажичка сол
1 јајце, изматено
¾ шолја сок од портокал
½ шолја мармалад од портокал
340 гр брусница

Приготвување:

1. Измешајте ги брашното, шеќерот, пецивото, содата и солта.

2. Во друг сад измешајте ги путерот, јајцето, сокот од портокал и мармаладот. Потоа додадете ги во садот со сувите состојки. Измешајте и на крајот додадете ги брусниците.

3. Сипете во тава, која е набрашнета. Печете на 175 степени, 55-65 минути. Откако ќе се излади, пресечете го колачот.