Колач со јаболко и морков

0
610

Состојки:

3 јајца

150 г мед

180 г јогурт

4 лажици маслиново масло

1/2 лажичка цимет

Прстофат сол

250 г овесни снегулки

1 лажичка сода бикарбона

50 г сечкани ореви

300 г крупно рендани јаболка

100 г ситно рендани моркови.

Приготвување:

Изматете ги јајцата со медот, јогуртот, маслото, циметот и солта.

Додадете ги овесните снегулки, оревите и содата.

Измешајте ја смесата па додадете ги јаболката и морковите.

Измешајте сѐ убаво па истурете ја смесата во калап за печење (26цм) обложен со мрсна хартија.

Печете го колачот 25 минути на температура од 180 °C.

Фото: Sharon Chen on Unsplash