Колач со суви јагоди

0
204

Состојки:

½ л dmBio напиток од ориз

1 тегла dmBio намаз од јагоди

250 г путер

200 г шеќер во прав

6 јајца

1 ќесичка прашок за пециво

400 г бело пченично брашно

5 мл екстракт од ванила

200 г суви јагоди

100 г листови од бадем

За еден оброк:

Енергетска вредност 294,1 Kcal
Протеини 5 г
Масти 15 г
Јаглехидрати 35 г

Нутритивните вредности ги пропиша Сања Ќириќ, дипломиран нутриционист.