Компири во ромеско сос

Состојки: За сосот 5 чили пиперки 2 лажици бадеми 2 лажици лешници 1 ¼ маслиново масло 1 парче леб 1/3 шолја сос од домати 1 чешне лук 1 лажица магдонос, сечкан сок од ½ лимон балсамиран оцет сол За компирите 600 г компири ¼ шолја маслиново масло 4-5 чешниња лук 2 листа лорбер 6 гранчиња … Continue reading Компири во ромеско сос