Кус кус со морски плодови

0
305

Состојки:

Кус кус

Мешани морски плодови

тофу сирење

урми

бадеми

песто

банана

калинка

краставица

кокосово масло

соја сос

сол, црн пипер

Приготвување:

  1. Пропржете ги во вок тава на кокосово масло морските плодови и тофу сирењето исечено на коцки. Прелијте со малку соја сос и зачинете со сол и со црн пипер.
  2. Додадете малку вода и ситно исечкани урми. На крајот додадете и една лажичка песто и една рака кус кус. Тргнете од оган и оставете го капакот затворен уште пет минути.

Сервирајте на чинија со неколку зрна калинка, урми, банана и краставица.