Леб од малини, чоколадо и банани

0
247

Состојки:

1,5 шолја брашно

1 лажичка сода бикарбона

2 згмечени банани

½ шолја кафеав шеќер

½ шолја јогурт

1 јајце

2 лажици млеко

1 шолја малини

¾ шолја рендано црно чоколадо

Приготвување:

  1. Загрејте ја рерната на 180°C. Во калапот за печење ставете мрсна хартија.
  2. Во еден сад помешајте ги брашното и содата, а во друг сад сите останати состојки.
  3. Помешајте ги двете смеси и месете додека не добиете компактна смеса.
  4. Ставете го тестото во калапот за печење и печете околу 50 минути.