Лесна торта со јогурт

0
1227

Состојки:
1/2 шолја брашно
3/4 шолја јогурт
3/4 шолја шеќер
1/3 шолја масло
2-3 лажици какао
1 прашок за пециво
рендана кора од портокал
2-3 орева, мелени

Приготвување:
1. Изматете ги јогуртот, маслото и шеќерот, а потоа додадете ги останатите состојки.

2. Претурете го тестото што го добивте во сад, претходно премачкан со масло, и испечете го на средна температура. Ако сакате, украсете го со крем.