Макало со кашкавал

0
617

Состојки:
250 г кашкавал фонтина, сечкан
250 мл млеко
15 г путер
2 јајца, изматени
црн пипер
леб

Приготвување:
1. Ставете го кашкавалот во сад со млекото и оставете така да отстојат 2-3 часа. Потоа префрлете ги во лонец кој ќе го ставите врз друг лонец на пареа.

2. Додадете ги путерот и јајцата и варете полека, со често мешање додека кашкавалот не се стопи. Потоа тргнете го од огнот и наросете црн пипер. Префрелете во сад за послужување и служете со леб.