На следната забава направете нешто ново и возбудливо

Послужете ги вашите гости со закуска сервирана во лажици што се јадат. За да ги направите, следете го рецептот, чекор по чекор

0
213

Состојки:
За околу 12 лажици

1 подготвена кора од тесто
крем сирење

5 суви домати
1 млад кромид
Неколку листови босилек
3 варени јајца
3 шери домати

Приготвување:

Place small spoons onto the puff pastry sheet

Расукајте го тестото врз хартија за печење и ставете врз него неколку мали лажички, па исечете го тестото околу нив, а остатокот од тестото повторно соединете го и расукајте го во нова кора и повторете ја постапката.

Cut around the spoons

Печете ги на температура од 180° Ц околу 10 минути. Оставете ги лажиците на површината на лиснатото тесто – кората од тестото ќе се затегне околу нив, што ќе им ја даде нивната убава заоблена форма на лажица.

Remove the puff pastryВо меѓувреме, подгответе го полнењето. Измешајте го крем сирењето со сувите домати.

Prepare the fixings

Кога ќе ги вадите печените лажици правете го тоа внимателно за да не ги искршите.

Remove the spoons

Откако ќе се изладат, наполнете ги лажиците со приготвениот фил.

Fill the spoons

Украсете ја секоја лажица со четвртинка варено јајце, парченце шери домати, малку зелен кромид и ливче босилек.

Garnish