Намаз од фета сирење и босилек

0
373

Состојки:

150 г фета сирење

20-25 листови босилек

1 чешне лук

  • лажици маслиново масло

околу 15 г пињоли

неколку лажички вода

сол, бибер

Приготвување:

  1. Во тава, на средна температура, пропржете ги пињолите неколку минути.
  2. Со блендер измешајте ги листовите босилек, лукот, пињолите, маслото и лажичка вода.
  3. Додадете го згмеченото сирење, остатокот од маслото, уште една-две лажиќки вода, сол и бибер и послужете.