Намирници што го чистат црниот дроб и ги топат килограмите

Постојат неколку намирници со кои многу лесно можете да го подобрите здравјето на црниот дроб, а ви обезбедивме рецепт за сок кој ефикасно го чисти овој орган од токсини и ви помага да ослабнете

0
1898

За да обезбедиме неопходна нега на најголемиот внатрешен орган во телото, важно е што јадеме и дали се придржуваме до здравиот начин на живот.

Ако е можно, јадете попосна храна, шетајте најмалку пола час дневно и заборавете на пушењето и на алкохол. После 30 дена ќе бидете пријатно изненадени како реагира вашето тело на овие промени.

7 производи што го чистат црниот дроб и ја намалуваат тежината

1. Секое утро на празен желудник изедете по 1 чешне лук. За да не мирисате, можете чешнето да го голтнете со чаша вода. Лукот ќе го исчисти и ќе го опорави црниот дроб во рекорден рок.

2. Секое утро за појадок јадете по 1 грејпфрут. Големата содржина витамин Ц и антиоксиданси во него придонесуваат за природно чистење нацрниот дроб. Ако не можете да јадете грејпфрут, истите придобивки ќе ги имате ако со појадокот се напете сок од 1 грејпфрут. Тоа значително ќе ви го поправи имунитетот и ќе ви го подобри варењето.

3. Авокадото е богат извор на Омега-3 масни киселини. Исклучително е добар за срцето, а произведува и соединение кое ги уништува мастите и токсините во телото.

4. Хељдата е намирница која мора да ја воведете во својата исхрана. Јадете леб од хељда, правете десерти. Хељдата го регулира метаболизмот, ги топи мастите и тоа благодарение на состојката иноситол. Таа го штити црниот дроб такашо помага да се подобри работата на одредени хормон. Оваа житарка има моќ да го исчисти организмот од лекови и глукоза. Исклучително е богата со протеини и есенцијални аминокиселини кои ни даваат енергија и здравје.

5. Aртичоките можат да се произведат во секоја градина. Но кај нас нема многу. Сепак, обидете се барем некогаш да ги имате на менито. Содржат малку калории но се богати со минерали и витамини. Артичоките се добри за здравјето на црниот дроб, но и на панкреасот. Ензимите кои ги има во нив делуваат регенеративно, оптимизирачки и заштитно на целиот организам.

6. Куркумата е совршена за детоксикација на организмот. Ако веќе не сте ја вовеле во исхраната како зачин, тогаш можетеда ја пиете и како чај. Со мал додаток на мед овој чај ќе го исчисти црниот дроб од токсините, а вам ќе ви ги врати виталноста и доброто здравје.

7. Сокот од цвекло и суво грозје може да направи вистинско чудо за вашео тело. Освен што ќе се ослободите од вишокот на килограми, овој сок ќе го исчистивашето тело од орови и од вишок на масти.

За овој сок ви требаат:

2,5 чаши вода (625 мл)

околу 300 г свежо цвекло

65 г суво грозје

сок од 2 лимони

Приготвување:

Ставете ја водаана рингла да проврие, а потоа тргнете ја од ринглата и додадете го исчистеното цвекло исечено на коцкички и сувото грозје. Потоа поклопете ја смесатаи оставете ја да се лади околу 45 минути. Сетоа тоа ставете го во блендер па смелете. Додадет во смесатасок од 2 лимони и измешајте.

Консумирајте го овој напиток 5 денови последователно и тоа во утринските часови.

Една чаша о овој напиток во текот на денот ќе го исчисти црниот дроб, а килограмите ќе се топат сами од себе.

Фото: Pixabey