Направете домашен путер од кикирики

0
476

Состојки:

125 г кикирики

1-2 лажици масло

Приготвување:

Ставете околу 125 г бланширани, лесно препржени кикирики во блендер и додадете го маслото.

Мешајте додека не ја добиете саканата густина. На овој начин ќе добиете околу 60 грама путер од кикирики.

Чувајте го во стаклена тегличка.