Ориз со батат, урми и суво грозје

0
566

Состојки:

1 шолја ориз

1 кромид

300 г буковки

1 батат

2-3 моркови

Суво грозје

Урми

Ловоров лист

Црн пипер во зрна

Сол, куркума

Маслиново масло

3 шолји вода

Приготвување:

  1. Излупете го зеленчукот и здробете го на поголеми парчиња.
  2. Ставете го во тепсија за печење и зачинете.
  3. Додадете ги печурките и на крајот сувото овошје и оризот.
  4. Додадете маслиново масло и три чаши вода и ставете ја тепсијата во загреана рерна.
  5. Кога оризот ќе се свари, ручекот е готов, а се заедно не трае подолго од половина час.