Овошна салата со пилешко

0
735

Состојки:
1 конзерва мандарини, исцедени
1 конзерва ананас, исцеден
4 шолји сварено пилешко
2 шолји црвено или зелено грозје, пресечено
1 шолја целер, сечкан
листови зелена салата
бадеми, сечкани

За прелив:
1 ½ шолји мајонез
1 лажица сос од соја
1 лажица сок од лимон
1 ½ лажичка кари

Приготвување:
1.Во голем сад измешајте ги портокалите, ананасот, пилешкото, грозјето и целерот.

2. Во мал сад измешајте ги сите состојки за преливот. Прелијте врз салатата и измешајте добро. Нека се лади 1 час. Служете врз листови салата, наросете со сечкани бадеми.