Палачинки од банани: Две состојки и појадокот е готов

0
1300

Не ви требаат ниту млеко, ниту брашно, па се одлични и за оние кои се алергични на глутен. Можете да ги прелиете со чоколадо, мед или јаворов сируп, а на смесата можете да ѝ додадете и оревчиња или свежо овошје.

Се што треба да направите е да станете барем 20 минути порано.

Состојки:

1 зрела банана

2 јајца

Приготвување:

Изматете ги јајцата и додадете им ја згмечената банана. Добро соединете ги па пржете мали палачинки во тефлонска тава, отприлика по една минута од секоја страна.