Палачинки со какао

0
1412

Состојки:

1½ шолји брашно
½ шолја какао
2 лажици шеќер
1 лажичка печиво
½ лажичка сода бикарбона
½ лажичка сол
2 шолји чоколадно млеко
1 лажица масло
1 ½ лажичка екстракт од ванила
½ шолја чоколаден чипс

Приготвување:

1. Измешајте ги брашното, какаото, печивото, содата и солта во еден сад.

2. Сипете ги млекото и маслото и мешајте додека се направи еднолична смеса. Сипете ја ванилата и оставете тестото да отстои 5 минути.

3. Ставете масло во тавата, ставете од тестото и испечете ги палачинките.