Пилешко со прилог од спанаќ и печурки

0
503

Состојки:
3 шолји спанаќ
1-3/4 свежи печурки
3 млади кромитчиња
2 лажици исечкани индиски ореви
1-1/2 лажици маслиново масло
4 пилешки стекови
2 парчиња кашкавал

Приготвување:
1. Во голема тава ставете ги исечканите печурки, спанаќот, кромидот и оревите и пропржете ги на маслиново масло. Кога печурките ќе омекнат тргнете ги од оган.
2. Стековите .намачкајте ги со масло и со зачини и испечете ги на тефлонска тава.
3. Изрендајте одозгора од кашкавалот и ставете ги во рерна на 4-5 минути додека кашкавалот не се стопи.
4. Сервирајте со прилогот од спанаќ и печурки.