Пире со власец

0
769

Состојки:

450 г жолти компири, излупени и сечкани на коцки
¾ шолја млеко
1 ½ лажица путер
3 лажици ситно сечкан власец
¼ лажичка морско оревче

Приготвување:
1. Ставете ги компирите во среден сад да бидат покриени со вода. Нека се варат прво на силен оган, а потоа намалете ги варете ги на среден оган 8-10 минути или додека омекнат. Потоа исцедете ги и испасирајте ги.

2. Загрејте ги млекото и путерот додека путерот не се стопи. Додадете ги компирите заедно со власецот и со морското оревче. Наросете сол и црн пипер.