Пита со скриени јаболка

Вкусна пита со јаболка за чие подготвување најкомплицираниот дел е да ги исечете јаболката на приближно еднакви парчиња

0
294

Состојки:

Лиснато тесто

6 јаболки

4 јајца

30 мл млеко

80 г брашно

60 г шеќер

50 г растопен путер

Малку кафеав шеќер

По желба: сладолед од ванила и прелив од карамел

Приготвување:

За да го направите овој тарт ви требаат околу 15 минути, од што најмногу време ќе ви одземе лупењето на јаболката.

За да го испечете ви требаат 20 минути на 170 степени.

Погледнете го видеото за деталите.