Ражниќи со прокељ и сланина

Ако сакате да направите нешто интересно за вашите гости, како мезе за ракија, мате ништо друго освен малку сланина., зеленчук и ракија, направете ги овие ражниќи и уживајте

0
267

Состојки:

Прокељ

Сланина

Домати

Брусница

Кашкавал

Путер

Стапчиња за ражниќи

Приготвување:

  1. Измијте го зеленчукот и исечете коренчињата на главиците прокељ.
  2. Земете едно стапче и редете ги сланината, прокељот, доматот исечен на парченца, дашкавалот, брусницата…се додека не се наполно ражниќот.
  3. Се редат така сите стапчиња се додека не го потрошите материјалот и во зависност од броојот на гостите .
  4. Стопете го путерот во грил тава и потоа наредете ги стапчињата и печете по неколку минути.
  5. Сервирајте со некоја салата или сенф во зрна.