Рижото со морски плодови и суви сливи

0
375

Состојки:

Ориз

Морски плодови

Суви сливи

Пиперка

Мешан зеленчук

Сол, црн пипер

Приготвување:

  1. Пропржете ги во вок тава морските плодови и додадете ги ситно сечканите суви сливи, сечканата пиперка, сол и црн пипер.
  2. Додадете во морските плодови малку вода и пола филџан полусварен ориз.
  3. Во грил тава пропржете го мешаниот зеленчук и сервирајте го на чинија со рижотото.