Салата од рукола со пињоли

0
663

Состојки:

1 китка рукола

1 главица виолетов кромид

2-3 ротквици

1 лажица пропржени пињоли

Маслиново масло

Оцет балзамико

Морска сол

Свежо мелен црн пипер

Приготвување:

  1. Руколата добро измијте ја. Кромидот и ротквицата исечете ги на тркалца и помешајте ги со руколата.
  2. Прелијте со маслиново масло и со оцет. Зачинете и додадете ги пропржените пињоли.