Седум неверојатни дејства на врелиот напиток од ѓумбир

Помеѓу останатото, го поттикнува варењето и ја намалува надуеноста.

0
1257

Вкусен и врел напиток од ѓумбир ќе ви ги стопли коските и ќе ви помогне да се одбраните од настинките и многу други болки.

Состојки:

1 парче свеж ѓумбир
1 читар вода
Неколку лажички мед
1 лимон

Приготвување:

Излупете го ѓумбирот и исечете го на тенки кришки, па ставете ги во тенџере и прелијте ги со вода.

Оставете да се варат 15-20 минути на умерена температура.

Тргнете од оган и оставете ги да отстојат уште 5 минути. Одвојте го ѓумбирот од течноста, па заблажете ја течноста со домашен желба и по желба додадете сок од лимон.

Пијте додека е врело и уживајте во следните 7 супер дејства:

Ги зајакнува телото и имунитетот
Го забрзува опоравувањето ако сте болни
Ја смирува мачнината и нервозата во желудникот
Благотворно влијае на нервниот систем
Ги поттикнува варењето и работата на цревата и ја намалува надуеноста
Ја поттикнува циркулацијата
Ќе ве загрее подобро од најдебелото зимско ќебе.