Шампињони со лук

0
270

Состојки:

 

300 г шампињони

1 шолја бистра супа

1 лажица брашно

1 лажица сечкан лук

1 лажица сок од лимон

2 лажици бело вино

1 лажичка шеќер

1 лажичка зачини

Приготвување:

  1. Во тенџере измешајте ги сите состојки освен шампињоните.
  2. Сварете го сосот на тивок оган па додадете ги шампињоните и варете ги околу 5-10 минути.