Што се случува со вашето тело кога јадете банани секој ден?

Иако бананите се полни со здрав калиум, влакна, витамин Ц и Б6, тие не се препорачуваат за секого.

0
2902

Дознајте што се случува кога јадете премногу банани …Имено, со неверојатната светска популарност на бананите, тие се одгледуваат во 107 земји и ја претставуваат четвртата највредна култура на глобално ниво.

Бананите се голем бизнис, но дали се добар бизнис?

Иако бананите се полни со здрав калиум, влакна, витамин Ц и Б6, тие не се препорачуваат за секого.

Дознајте колку банани се премногу.

Бенефит 1: Земете го вашиот калиум во вкусен пакет

Калиумот е критична хранлива материја која се наоѓа во секоја клетка на телото, што се користи за генерирање на електрично полнење кое го одржува правилното функционирање на клетките. Исто така, помага да се задржи стабилноста на срцето, предизвикува ослободување на инсулин за контрола на шеќерот во крвта и го поддржува оптималниот крвен притисок.

Здравите возрасни лица се охрабруваат да консумираат помеѓу 3.500-4.700 mg калиум дневно, во зависност од начинот на живот и други фактори. Просечна банана содржи околу 450мг од оваа витална хранлива материја.

Бенефит 2: Поддршка на здравиот крвен притисок

Повеќето од нас мислат првенствено на натриум кога сакаме да го намалиме крвниот притисок. Во реалноста, тоа е деликатна рамнотежа на натриум и калиум која го поддржува здравиот крвен притисок.

Се проценува дека помалку од 2% од сите возрасни лица во САД го исполнуваат препорачаниот дневен внес на калиум, што значи дека оваа критична рамнотежа е далеку за многумина од нас.

Бенефит 3: Помал ризик за рак

Јадењето многу свежо овошје и зеленчук во целост го намалува ризикот од рак, бидејќи се богати со хранливи состојки без додавање на сол, рафиниран шеќер, хемиски конзерванси и бои за храна.

Бананите се добар извор на витамин Ц, кој помага да се спречи формирањето на слободни радикали кои предизвикуваат рак. Нивната висока содржина на влакна исто така се смета дека го намалува ризикот од колоректален карцином.

Бенефит 4: Подобрување на здравјето на срцето

Натриумот, исто така, негативно влијае на срцето. Зголемувањето на калиумот додека се намалува натриумот е веројатно единствената најважна промена што можете да ја направите за да го намалите ризикот од кардиоваскуларни болести.

Една студија покажа дека луѓето кои земаат најмалку 4.069 mg калиум дневно имаат неверојатен 49% помал ризик од смрт од исхемична срцева болест отколку оние кои консумираат помалку од 1.000 mg. Бананите го зголемуваат здравјето на срцето и на други начини: влакната, витаминот Ц и витаминот Б6 во бананите се критични за силното срце.

Бенефит 5: Проблеми со стомакот

Лекарите сѐ уште ја препорачуваат диетата BRAT (банани, ориз, јаболка и тост) за луѓе со дигестивна вознемиреност.

Не само што бананите лесно се варат, тие ги заменуваат виталните електролити како калиум, кои се губат во големи количини за време на нападите на диареја. Содржината на влакна во бананите, исто така, помага.

Кој не треба да јаде банани секој ден?

Луѓето кои земаат бета блокатори за срцеви заболувања треба да јадат банани во умерени количини, бидејќи бета блокаторите предизвикуваат зголемување на нивото на калиум. Премногу калиум е исто така опасен за луѓе чии бубрези не функционираат оптимално.

Исто така, се смета дека бананите можат да предизвикаат мигрена кај луѓе кои се подложни на нив, па придржувајте се до половина банана секој ден, ако вие сте меѓу нив.

И конечно, некои луѓе се алергични на банани, па затоа избегнувајте ги целосно ако сметате дека ви предизвикуваат симптоми како што се чешање, оток или отежнато дишење.

Нивоа на предозирање со банана

Препорачаната количина на дневен калиум варира од личност до личност, но општо земено, треба да јадете околу 7 или 8 банани за да го добиете целиот свој дневен калиум само од тој извор.

И додека премногу калиум може да има катастрофално дејство врз твоето срце, треба да знаете дека за да достигне здрава личност до оваа опасна доза, ќе треба да јаде околу 400 банани на ден.

Калиумот е витална компонента на секоја здрава исхрана, а бананите се одличен извор. Истражувањата покажаа дека високиот внес на калиум носи до 20% понизок ризик од умирање од сите причини!

Кога размислувате за дневниот внес, запомнете дека многу други намирници нудат уште повисоки нивоа на калиум отколку бананите, вклучувајќи ги слаткиот и белите компири, доматите, лубеницата, спанаќот, цвеклото, гравот, лососот, јогуртот.

Но, ако сте генерално здрави и јадете добро балансирана исхрана, нема причина да не уживате во банана или дури и во 10 банани секој ден.

Фото: Pixabey