Слатко лепче од тиквички

Тиквички во улога во која можеби досега не сте ги пробале.

0
155

Ова слатко лепче од тиквички може да послужи како колач за појадок, како десерт сам за себе, а за оние кои сакаат да ги мешаат вкусовите, како сладок додаток на солено јадење. Сочно, вкусно, слатко и пикантно.

Состојки:

3 шолји (од 250 мл) брашно

1 лажичка сол

1 лажичка сода бикарбона

1 лажичка прашок за пециво

4 лажички цимет

2 поголеми тиквички (рендани)

3 јајца

1,5 шолја шеќер

½ шолја пире од јаболка

½ шолја сончогледово масло

1 лажичка екстракт од ванила

Приготвување:

Загрејте ја рерната на 180 степени.

Садот за печење леб намрстете го и набрашнете го. Истресете го вишокот брашно.

Во еден сад измешајте ги брашното, солта, прашокот за пециво, содата и циметот. Во посебен сад со миксер изматете ги јајцата, пирето од јаболки, маслото, шеќерот и екстрактот од ванила.

Постепено додавајте ги сувите состојки и мешајте додека не се соединат. Додадете ги рендабните тиквички, измешајте и ставете ја смесата во калапот за леб и печете околу 45 до 60 минути.