Супа со леќа, моркови и сок од портокал

Еве уште еден вегетаријански оброк со малку необична комбинација во однос на додавањето на сок од портокал, но вреди да пробате

0
255

Состојки:

1 лажичка ким
2 лажички кориандер
1 исечкан кромид
250 г сечкани моркови
75 г црвена леќа
300 мл сок од портокал
2 лажици јогурт
малку црвен пипер
магдонос
600 мл вода

Приготвување:

1. Истолчете ги семињата во толчник а потоа потсушете ги околу 2 минути во тава. Додадете ги кромидот, морковите, леќата, сокот од портокал и зачините, додадете вода и ставете да се вари околу 30 минути.
2. Префрлете се во блендер и измешајте, а потоа вратете се во тенџерето, и додадете го јогуртот и поросете со свеж магдонос и црвен пипер.