Супа од карфиол

0
591

Состојки:
450 г карфиол
1 ½ шолја незасладен сок од јаболко
1 ¼ шолја супа од зеленчук
1 мал кромид
½ лажичка мелен коријандер
2 лажички свеж тарагон
малку куркума

Приготвување:
1. Ставете ги карфиолот, сокот од јаболка, супата, кромидот и коријандерот во лонец на среден оган. Покријте и нека се крчка 15 минути.

2. Изблендирајте ја смесата, тарагонот и куркумата. Наросете сол и црн пипер, по желба.