Супер вкусна салата со киноа

0
1414

Со неколку едноставни трикови и лесни совети од нашиот професионален готвач, направете си супер вкусно предјадење и изненадете ги сите кои ќе го пробаат овој специјалитет!

Состојки:

30 г киноа

5 г деликатесен сенф

10 мл dmBio сируп од агава

5 мл црвено вино

3 мл dmBio Балсамико оцет

5 г срцевина од кинеска зелка

по 5 г црвен спанаќ, рукола и црвена зелка

10 г зелени маслинки

15 г шери домати (црвени и жолти)

20 г млад лук

10 г црвена пиперка

За еден оброк

Енергетска вредност 180 Kcal
Протеини 7,1 гр
Масти 3,9 гр
Јаглехидрати 28,7 гр

Нутритивните вредности ги пропиша Сања Ќириќ, дипломиран нутриционист.