Тиква печена на поинаков начин

Дали некогаш сте пробале да испечете цела тиква во рерна?

0
705

Наместо на вообичаениот начин, односно, прво да ја исечеме на парчиња па да ја ставиме да се пече, овојпат, ја измивме тиквата и ја ставивме цела во тепсија за печење.

Се печеше 1 час, но во себе ги задржа сите сокови и вкусови и беше навистина поинаква. А и не мора да се мачите сечејќи тврда тиква. Откако ќе се испече е многу повкусна, а не се лоши ниту семките.

Пробајте и уверете се и сами.