Традиционална јапонска супа

0
403

Состојки:

6 шолји вода

2 лажици сок од лимон

3 лажици соја сос

6 млади лромитчиња

4 лажици Шери

6 свежи печурки (по ваш избор)

1 морков исечен на тенки парчиња

6 кришки лимон

12 мали ракчиња

12 школки

Сол по вкус

Приготвување:

  1. Водата нека зоврие, по додадете ги печурките и морковот и варете ги 2 минути.
  2. Додадете ги ракчињата и школките и варете додека ракчињата да добијат розеникава боја.
  3. Помешајте ги сокот од лимон, соја сосот и шерито и послужете со кришка лимон и младо кромитче.