Уште малку па ќе ги нема: Полнети модри патлиџани

Дали и вие кога имате дома модри патлиџани имате чувство дека имате сѐ за ручек?

0
242

Состојки:

модри патлиџани

маслиново масло

сирење

лук

магдонос

сол

(По желба, наместо веге верзија, можете да направите и ваква, со малку пршут или печеница)

Приготвување:

Модрите патлиџани се печат во рерна, а потоа се вадат, се притискаат со вилушка или со лажица и се прави вдлабнатина во која потоа се става сол, маслиново масло, сиренце, лук, магдонос и доколку сакате, малку пршут или печеница, и се враќаат да се потпечат уште 5-10 минути.

Фото: Ана Радованац