Вистинскиот рецепт за стариот добар колач со вишни

0
1703

Состојки:

125 г омекнат путер

125 г шеќер

Малку сол

Екстракт од ванила

Кора и сок од 1 лимон

3 јајца

200 г брашно

1 лажичка прашок за пециво

750 г вишни

Приготвување:

  1. Се мешаат путерот и шеќерот, а потоа се додаваат едно по едно трите јајца, а потоа и брашното и прашокот за пециво.
  2. Смесата се става во подмачкана тепсија и се додаваат вишните. Се пече на 180 степени околу 50 минути.