Вок зеленчук со нудли и тофу (ВИДЕО)

Би сакале да Ви претставиме еден превкусен и неверојатен рецепт. Сите љубители на нудлите, зеленчукот и тофуто сега ќе можат да уживаат во неверојатна комбинација на вкусови од овие три состокји. Секако не се само тие три...погледнете го видеото, следете ги нашите совети и уживајте во оброкот...

0
392

Состојки:

30 г модар патлиџан

30 г тиквички

30 г портобело печурки

30 г црвена пиперка

30 г шампињони

30 г црвен кромид

1 чешне лук

20 г морков

50 г dmBio тофу сирење Natur

50 г dmBio димено тофу сирење

1 супена лажичка масло од семки од грозје

5 г црн сусам

5 г бел сусам

5 г спанаќ

7 мл сос од соја

5 мл ојстер сос

10 г dmBio намаз со домат и киноа

40 г сварени оризови нудли

микс од коријандер, босилек и нане

малку црн и бел сусам

За еден оброк

Енергетска вредност 299,5 Kcal
Протеини 17,2 гр
Масти 16,9 гр
Јаглехидрати 21,7 гр

Нутритивните вредности ги пропиша Сања Ќириќ, дипломиран нутриционист.