Волшебен напиток за чистење на црниот дроб и за слабеење

Знаеме дека црниот дроб е одговорен за доброто здравје и за благосостојба на организмот. Пробајте го овој едноставен рецепт за сок и консумирајте по една чаша наутро пет дена и ќе го исчистите црниот дроб, а ќе се ослободите и од вишокот килограми

0
2084

За здравјето на организмот неопходен е и здрав црн дроб, бидејќи ако тој не работи „нормално“, мастите не се излачуваат од организмот, метаболизмот се забавува, а тоа доведува до прекумерна акумулација на токсини во телото.

За да ја обезбедите неопходната нега на овој најголем внатрешен орган во телото, важно е што јадете и дали се придржувате до здравиот начин на живот, кој подразбира помалку мрсна храна, шетање најмалку пола час на ден и да заборавите на пушењето и алкохолот.

А еве го и рецептот за волшебниот напиток:

Сокот од цвекло и суво грозје ќе направат чудо за вашето тело. Освен што ќе се ослободите од вишокот килограми, овој сок ќе го исчисти вашето тело од отровите и вишокот на масти.

Состојки:

2,5 чаши вода (625 мл)

Околу 300 грама свежо цвекло

65 грама суво грозје

Сок од 2 лимони

Приготвување:

Ставете ја водата да зоврие, а потоа тргнете ја од ринглата па додадете го исчистеното цвекло исечено на коцки и сувото грозје.

Покријте ја смесата и оставете ја да се олади околу 45 минути. Ставете ја во блендер и смелете.

Додадете во смесата сок од 2 лимони и измешајте.

Консумирајте го сокот во тек на пет дена и тоа во утринските часови, по една чаша дневно. Ќе ви го исчисти црниот дроб, а килограмите ќе се стопат.

Фото: Pexels