Здрав браунис колач без печење

0
705

Состојки

65 г ореви

3 лажици какао

220 г урми

Прстофат сол
2-3 лажици изладено сварено кафе

1 лажица екстракт од ванила

Малку кокосово масло

Ореви за украсување

Приготвување:

 
Смелете ги оревите во блендер со две лажици какао.

Додадете ги урмите и смелете се заедно.

Додадете прстофат сол, малку оладено сварено кафе и екстракт од ванила. Мешајте се заедно додека не добиете компактна смеса.

Префрлете ја смесата во калап по желба и добро втиснете ја.

Кокосовото масло помешајте го со преостанатата лажица какао и прелијте ја добиената смеса врз колачот. Украсете со ореви и со малку сол.

Вака подготвениот колач ставете го во фрижидер да се