Здрави палачинки

Вкусни и здрави палачинки кои толку ќе ви се допаднат што повеќе нема да ви падне на памет да ги правите оние традиционалните

0
481

Состојки:

250 г овесни снегулки

1 прашок за пециво

2 ванилин шеќер (или мед, јаворов сируп)

2 јајца

Кора од портокал

½ литар газирана вода

Какао (за чоколадни палачинки)

Кокос (за кокос палачинки)

Приготвување:

Смелете ги овесните снегулки и сите состпојки измешајте ги со миксер или со рачна маталка. Оставете ја смесата да отстои 15 минути и печете ги како и вообичаено.