Мед и цимет намачкани на леб, лек за срцето, холестеролот и многу други болести

Фото: Pixabay
664

Направете смеса од мед и цимет во прав и премачкајте ги на леб наместо пекмез. Јадете редовно за појадок и ќе го намалите холестеролот во артериите. Овој појадок е добра превенција од срцев удар. Оние кои веќе преживеале срцев удар се со километри подалеку од следен удар доколку го применуваат ова еднаш дневно.

Иако звучи премногу едноставно за да биде вистина, мешавината од мед и цимет ги лекува речиси сите болести. Научниците потврдуваат дека медот е многу ефикасен во лекувањето на многу болести, а во комбинација со циметот станува смртоносно оружје против многу непријатели на нашето здравје.

Ајурведската и средновековната арапска медицина го користеле медот како главен лек со векови. Научниците и денес го прифаќаат медот како многу ефикасен лек за сите видови болести, па дури и велат дека иако е сладок, ако се зема во вистинска доза, како лек, не им штети ниту на дијабетичарите.

Како и за кои болести помага медот во комбинација со цимет, прочитајте подолу.

Артритис (воспаление на зглобовите)

Ако имате проблем со артритис, измешајте еден дел мед во два дела млака вода и додадете мала лажичка цимет во прав, направете смеса и полека масирајте ги болните делови од телото. Забележано е дека болката се намалува во рок од една до две минути.

Луѓето кои страдаат од артритис можат да пијат една чаша топла вода со две лажици мед и една мала лажичка цимет во прав наутро и навечер. Ако се пие редовно, велат, може да се излечи дури и хроничен артритис.
Студија на Универзитетот во Копенхаген покажала дека лекарите ги лекувале своите пациенти со мешавина од една лажица мед и половина лажичка цимет во прав пред појадок.
Резултатот бил дека во рок од една недела од 200 третирани луѓе, 73 биле целосно без болка, а за еден месец речиси сите пациенти кои не можеле да одат или да се движат заради артритис почнале да одат без болка.

Губење на косата

Оние кои страдаат од опаѓање на косата или ќелавост може да нанесат смеса од врело маслиново масло, една лажица мед и една лажичка цимет во прав и да ја држат околу 15 минути, а потоа да ја измијат косата.
Многу е ефикасен ако се држи дури и само 5 минути.

Срцева болест

Направете маса од мед и цимет во прав и премачкајте ги на леб наместо пекмез. Јадете редовно за појадок и ќе го намалите холестеролот во артериите. Овој појадок е добра превенција од срцев удар. Оние кои веќе преживеале срцев удар се со километри подалеку од следен удар доколку го применуваат ова еднаш дневно.

Грип

Научник од Шпанија докажал дека медот содржи природна состојка која ги убива вирусите на грип.

Инфекции на мочниот меур

Растворете две лажици цимет во прав и една лажичка мед во чаша млака вода. Ова ги уништува бактериите во мочниот меур.

Холестерол

Ако на пациент кој има висок холестерол му даваат две лажици мед и три лажички цимет во прав измешани со 4,5 дцл чај, тоа ќе го намали нивото на холестерол во крвта за 10% во рок од 2 часа. Како што е наведено за пациентите кои страдаат од артритис, ако се зема 3 пати на ден, се лекува било кое хронично зголемување на холестеролот.

Настинки

Оние кои страдаат од обични или тешки настинки треба да земаат по една лажица млак мед со една лажичка цимет во прав еднаш дневно во текот на 3 дена. Овој процес ќе ги излечи повеќето хронични кашлици и настинки и ќе ги исчисти синусите.