ТРЕНД

Готвиме со Фичо

Во услови кога сме дома и имаме ограничени ресурси со рецепти кои се повторуваат, познатиот готвач Филип Поповски Фичо дава идеи како да се...

ГОТВАМ И СЛИКАМ

ШЕФ

Улогата на Жилиет Бинош во ‘Чоколада’, стружанецот Пеце ја игра во...

Стружанецот Пеце Клечкароски е веројатно првиот што почна да прави занаетчиска чоколада во Македонија, а можеби и пошироко. Всушност, кога го запознавме тој беше...

КОЛУМНА

ХРАНАТА ЛЕК

За полесно дишење и подобар имунитет

Куркуминот докажано го зајакнува имунитетот благодарение на своите антиинфламаторни и антибактериски својства. Помага во превенција на рак, додека истражувањата исто така покажаа дека го...

Исчистете го организмот со ленено БРАШНО и стопете го вишокот килограми

Ленот е една од најважните состојки на здравата исхрана. Она што лененото семе го прави толку посебно е надворешната обвивка од 5 слоја. Лененото семе...

Чудотворен и едноставен лек против сува кашлица

Овој природен лек е одлично средство за искашлување кај болестите на горниот респираторен тракт, а сирупот се подготвува еден ден претходно. Состојки: 1 поголема црна ротквица 2...

Зошто секој ден треба да пиете сок од ѓумбир?

Ѓумбирот е еден од најпопуларните зачини во светот, особено во Азија. Содржи соединенија кои имаат антиинфламаторно, аналгетичко, антиканцерогено дејство. Ѓумбирот во оброците и пијалоците...

ДЕТСКО МЕНИ

ДИЕТИ

РЕСТОРАНИ