Јадењето кикиритки е добро за срцето и телесната маса

Фото: Unsplash
272

Бројни се причините зошто треба да се јадат кикиритки и производи од нив – путер, масло и друго, но сега и науката потврди дека тие го продолжуваат животот…

Кикиритките се богати со здрави масти, протеини, растителни влакна, а содржат и повеќе од 25 есенцијални хранливи материи – витамин Б, аминокиселини, магнезиум, фосфор, калиум… Истражувањата покажаа дека биоактивните соединенија помагаат за поздраво срце и имаат многу други придобивки за човечкото тело, пишува „Ит дис“.

Грст кикиритки содржат околу седум грама висококвалитетни растителни протеини, а богати се и со влакна, антиоксиданти и корисни фитонутриенти. Науката покажа дека печењето кикиритки го зголемува нивото нутриенти, што ги прави овие јаткасти плодови уште поздрави.

Мастите од кикиритки се првенствено мононезаситени и полинезаситени, а познато е дека и тие и тие помагаат во намалувањето на опасноста од срцеви заболувања.

Кикиритките лесно заситуваат, па помагаат и во контролата на телесната тежина. Истражувањата покажуваат и дека протеините помагаат и во регулирањето на хормоните на гладта, а влакната – на чувството на ситост. Ова е веројатно причината зошто оние кои често јадат кикиритки и други јаткасти плодови имаат помала веројатност да имаат прекумерна тежина.

Трудот објавен во американското медицински списание „ЈАМА“ посочува дека кикиритките воопшто придонесуваат за подолг и поздрав живот. Оние кои уживаат во јаткасти плодови, воопшто, се вели, имаат значително помала веројатност порано да умрат од која било причина.

И неколку други поголеми испитувања со по неколку илјади учесници, исто така, водат кон заклучок дека кикиритките, како дел од здравата исхрана, можат да го продолжат животот на човекот.