Дали бананите се здрав меѓуоброк? Што велат нутриционистите?

Фото: Pexels
134

Витамините и минералите присутни во бананите ги прават хранливо богата закуска.
Тие се одличен извор на витамин Ц, Б6, фолна киселина и калиум.

Бананите се многу популарно, практично и здраво овошје, но дали се здрава ужина е прашање за луѓето кои сакаат да ослабат.

Придобивките од бананите се преголеми за да се набројат… Тие се едно од најслатките овошја во природата, а освен тоа, полни се со витамини, минерали и антиоксиданти.

Една средна банана содржи 105 калории, што е приближно исто количество калории во средно сладок компир или чаша грозје.

Една мала банана има 90 калории, додека голема банана содржи 121 калории.

Банана со средна големина содржи 27 грама јаглени хидрати, вклучувајќи 3 грама влакна и 14 грама шеќер.

Бананите се одличен извор на енергија и многу заситуваат.

Природните јаглехидрати од бананите можат да ја задоволат вашата потреба за благо, додека истовремено ги нудат сите здрави придобивки од јадењето овошје – како влакна, витамини, минерали, антиоксиданти и фитохемикалии.

Што велат нутриционистите, дали бананите се здрава ужина?

Да, бананите се неверојатно здрава и хранлива закуска.

Полни се со хранливи материи како што се витамини, минерали, антиоксиданти и диетални влакна. Кога станува збор за губење на тежината и одржување на тежината, храната која е извор на диетални влакна, како што се бананите, може да ви помогне да се чувствувате посити и позадоволни.

Една банана со средна големина ви дава 10 милиграми витамин Ц, или 11% од дневната вредност.

Листата на хранливи материи во бананите не завршува тука.

Бананата содржи витамин Б6, ниацин, бакар и манган во големи количини. Тоа се многу хранливи материи во едно парче овошје!

Бананите се богати со јаглени хидрати, особено со природни шеќери како гликоза, фруктоза и сахароза.

Овие природни шеќери обезбедуваат моментален извор на енергија, правејќи ги бананите одличен избор пред или после тренинг.

Покрај тоа, бананите содржат растителни влакна кои помагаат да се одржи долготрајно чувство на ситост, спречувајќи нагло зголемување на шеќерот во крвта.

Витамините и минералите присутни во бананите ги прават хранливо богата закуска.

Тие се одличен извор на витамин Ц, Б6, фолна киселина и калиум.

Витаминот Ц го зајакнува имунитетот, додека витаминот Б6 го поддржува правилното функционирање на нервниот систем.

Фолната киселина е важна за развојот на клетките, особено за време на бременоста.

Калиумот помага во одржување на балансот на електролити и нормален крвен притисок.

Покрај тоа, бананите се нискокалорични и без маснотии, што ги прави одличен избор за оние кои сакаат да одржат или изгубат тежина.

Бананите исто така можат да помогнат во регулирањето на варењето поради нивната висока содржина на влакна, што е уште еден позитивен аспект од нивната хранлива вредност.

Накусо, тие се одличен избор за здрава ужина поради богатството со хранливи материи и ниската калорична содржина.

Вклучувањето на бананите во вашата секојдневна исхрана може да придонесе за општа благосостојба и одржување на здрав начин на живот.

Колку банани треба да јадете дневно?

Сега кога знаете дека бананите се здрава ужина, колку треба да јадете дневно?

Иако не постои општо правило, консумирањето една до две банани дневно не би требало да им создава проблеми на повеќето луѓе.

Имајќи го ова на ум, имајте предвид дека тие се релативно богати со јаглени хидрати, па затоа е препорачливо да ги јадете заедно со протеини или масти за да се одржи стабилно ниво на енергија.

За да ве одржува бананата подолго сити, поврзете ја со извор на протеини или здрави масти – како грчки јогурт, јаткасти плодови, путер од јаткасти плодови или авокадо.

Еве неколку идеи како можете да ги консумирате бананите како здрава ужина:

1 банана + 2 лажици бадеми
1 банана + 2 лажици путер од сончоглед
150 гр обичен грчки јогурт со 1 исечена банана
Смути од банана со путер од кикиритки
1 тортиља од цело зрно наполнета со 1 исечена банана, поросена со цимет.