Двете најголеми грешки што сигурно ги правите кога се обидувате да се храните поздраво

Фото: Pexels
254

Ако сте гладни и уморни додека се обидувате да се храните поздраво, можеби ќе биде добро да проверите дали ги правите овие вообичаени грешки поради кои можеби се чувствувате така

Повеќето луѓе се обидуваат да се хранат поздраво, но ние често го правиме тоа на погрешен начин. Можеби ќе сакате да проверите дали ги правите овие вообичаени грешки.

Не внесувате доволно протеини

Ако сакате да бидете поздрави и посилни, важно е да внесувате доволно протеини. Здравата исхрана треба да содржи доволно протеини кои ќе ви помогнат да ги одржувате и обновите клетките на вашето тело.

Ако вежбате, што е важна животна навика, протеините ќе ви помогнат да закрепнете и да изградите мускули. На просечен возрасен човек му требаат најмалку 0,8 грама протеини по килограм телесна тежина дневно. Така, на лице со тежина од 75 кг би му требале околу 60 грама протеини дневно. Сепак, вашите потреби за протеини може да се зголемат ако сте многу активни.

Ако сте се одлучиле за исхрана на растителна основа и не внимавате на содржината на протеини, лесно би можеле да завршите со дефицит на овој важен макронутриент. На пример, ако хамбургерот сте го замениле со салата, тоа значи дека сте го намалиле внесот на протеини.

Зошто е важно да се внимава на внесот на протеини? Без нив, можете да се чувствувате слаби и уморни. Покрај тоа, може да бидете погладни, да имате проблеми со косата и ноктите и да бидете поподложни на некои здравствени проблеми. Ако вежбате за да изградите мускули, недостатокот на протеини може да го попречи тој напредок. Исто така, ако седите, може да изгубите мускулна маса.

Губењето мускули е здравствен проблем, особено за постарите луѓе, па затоа протеините се исклучително важни.

Еве неколку примери на извори на висококвалитетни, немасни протеини:

Пилешко месо
Мисиркино месо
Бела риба
Лосос
Јајца
Грав
Леќа
Наут
Тофу
Темпех (традиционална индонезиска храна направена од ферментирана соја)
Јаткасти плодови
Јогурт
Сирење со малку маснотии

Поставувате строги правила
Здравата исхрана обично започнува со добар план и завршува кога нема да успееме да го извршиме планот. Можеби сте пронашле разни здрави рецепти, сте купиле многу зеленчук, овошје и протеини, но заборавате дека сте човек со потреби, желби и папили за вкус.

Честопати си поставуваме невозможни цели кога се обидуваме да се храниме поздраво. Можеби сакате да бидете совршено здрава личност која е задоволна со овошје и зеленчук и никогаш не сака да пие пиво или да изеде парче чоколадна торта. Но, тоа е само ваша желба, а не реалност. Ако ограничите некои намирници, без никаква причина, ќе се откажете од планот, а потоа ќе се чувствувате виновни, ќе ги заострите правилата и повторно ќе „згрешите“. Строгите режими и каењето во екстремни случаи може да доведат до нарушувања во исхраната.

Се разбира, понекогаш сакате да јадете храна која не се смета за здрава. Ништо нема да му се случи на вашето тело ако повремено јадете колачи, чипс или пекарски производи. Вашата исхрана треба да биде здрава кога ќе ја погледнете пошироката слика. Можеби сте имале здрава каша за појадок и зеленчук и пилешко на скара за ручек, но сосема е нормално ако во меѓувреме се случи да каснете и едно ребро чоколадо. Тоа е рамнотежа! Да, храната ни дава енергија и не одржува здрави, но исто така треба да знаеме и да уживаме во неа.