Кисела зелка, краставици или карфиол: Која ферментирана храна има најмногу витамини

Фото: Freepik
401

Ферментираната храна е првенствено полна со живи добри бактерии познати како пробиотици, а освен тоа, ферментираното овошје и зеленчук се богати со антиоксиданти неопходни за силен имунитет.

Зимницата е незаменлив дел од зимските гастрономски ритуали, богатство од корисни хранливи материи кои со задоволство ги подготвуваме и консумираме. Во текот на зимата трпезата е претежно богата, а покрај редовните оброци има и голем број настани кога не е лесно да се запази умереноста.

Ферментирана храна и зимница: Кои се нејзините најважни здравствени придобивки

Здравствените придобивки од ферментираната храна, кои го сочинуваат најголемиот дел од зимската храна, се добро познати. Комбинацијата на состојки од природно кисела храна и течноста во која се одвива процесот на ферментација ги зголемува корисните својства. Ферментираната храна е првенствено полна со живи добри бактерии познати како пробиотици. Покрај тоа, ферментираното овошје и зеленчук се богати со антиоксиданти неопходни за силен имунитет. Хлороводородната киселина произведена со ферментација ја прави ферментираната храна погодна за луѓе со дијабетес, а некои студии покажаа дека може да помогне во стабилизирање на нивото на шеќер во крвта.

Кисела зелка: Зимата не може да се замисли без неа, дали е таа и најздравата зимска храна
Киселата зелка е богата со витамин Ц, бета каротен, калиум, магнезиум и сулфур, а има многу малку калории. Таа е еден од најсилните природни пробиотици. Одличен извор на влакна, заедно со витамини и минерали. Богата е со ензими кои му помагаат на телото полесно да ја разгради храната, што е важно за апсорпција на хранливите материи. Добрите бактерии од киселата зелка се „мелем“ за слузокожата на дигестивниот систем, а кога нашата слузница е здрава, клетките на имунолошкиот систем делуваат како барикада за несакани материи и токсини.

Она што ја издвојува киселата зелка и ја става на врвот на листата на здрава храна е витаминот К2, кој помага да се спречи таложење на наслаги на калциум (плаки) во артериите. Тоа е и најважниот фактор за појава на атеросклероза. Недостаток на киселата зелка е солта, со голема количина натриум.

Кисели краставички
И тие се меѓу омилените зимски намирници. Содржат голема количина на витамини К, Ц и витамин А. Заедно со добрите дигестивни својства, можат да влијаат на намалување на нивото на шеќер во крвта, а интересно е што сокот од кисели краставички може да ги смири грчевите во мускулите. Во киселите краставички има и витамини од групата Б (Б6, Б12), потоа рибофлавин, ниацин и тиамин. Има и голема количина на вода, протеини, малку масти и многу влакна. Што се однесува до минералите, тие содржат железо, калиум, натриум и фосфор.

Освен што имаат добар ефект врз варењето, истражувањата покажуваат дека киселите краставички можат да го стабилизираат нивото на хемоглобинот.

Карфиол: За многумина изненадувачки, но…
Карфиолот е зеленчук кој не содржи масти и натриум. Богат е со витамини Ц, К, Б1, Б2, Б3, Б5, Б6 и Б9, минерали и фитохемикалии. Тој е добар извор на влакна, протеини, калиум и фосфор. Карфиолот делува превентивно при појава на кардиоваскуларни заболувања поради алицинот, а високата содржина на омега-3 масни киселини ги намалува воспалителните процеси.

Доколку редовно консумираме карфиол го намалуваме ризикот од артритис, дебелина и дијабетес, а овој зеленчук позитивно влијае на циркулацијата. Глукозинолатите во карфиолот придонесуваат за исфрлање на штетните материи од организмот, а сѐ повеќе истражувања потврдуваат дека карфиолот има потенцијал во превенција од малигни заболувања, благодарение на изотиоцијаните. Комбинацијата на селен и витамини е важна за имунитетот и доброто ниво на холестерол во крвта. Со оглед на тоа што содржи најмалку сол во споредба со киселата зелка и краставичките, јасно е дека карфиолот е можеби најдобриот избор од зимницата, ако се земат предвид потенцијалните ризици што ги имаат консументите на ферментирана храна (особено кардиоваскуларни пациенти, лица со дијабетес) .

Дали ферментираната храна е опасна поради количината на сол што ја содржи

За луѓето на кои не им пречи зголемениот внес на сол и не го загрозуваат своето здравје, особено срцето, киселата зелка и секој друг кисел зеленчук и овошје се одличен избор. Експертите забележуваат дека контролирањето на внесот на сол е исто така многу важно за кардиоваскуларните пациенти и луѓето со дијабетес. Сепак, не треба да се занемарат и другите придобивки од ферментираната храна, а препорачливо е да се контролира внесот на сол преку други намирници кои исто така содржат висок процент на сол: сувомеснати производи, сирења, грицки…